Elektrostimulácia
Možnosti využitia elektrického prúdu vo veterinárnej medicíne sú značné, a to ako v terapeutickej rovine, tak aj pri tréningu svalovej sily a vytrvalosti športových a pracovných psov. Medzi dva najčastejšie používané typy elektrostimulácie patrí TENS (Transkutánna Elektrická Nervová Stimulácia) a NMES (Neuromuskulárna Elektrická Stimulácia).
TENS je metóda založená na použití veľmi krátkych elektrických impulzov, ktorými je možné selektívne dráždiť nervové vlákna typu II, III a I, ktoré vedú motorické a senzitívne vzruchy, zatiaľ čo vlákna typu IV, ktoré vedú bolesť, nie sú dráždené. Prechodom elektrického prúdu tkanivom dochádza tiež k vylučovaniu endorfínov, ktoré majú analgetický účinok a uvoľňujú svalový spazmus.
TENS využívame pri rehabilitácii pooperačných a poúrazových stavov, u psov s chronickou bolesťou chrbta a kĺbov a pri liečbe fantómových bolestí po amputácii končatín.
Neuromuskulárna stimulácia (NMES) je fyzikálna metóda, ktorá sa vo veľkej miere využíva v humánnej ako aj vo veterinárnej medicíne.
Princípom je vyvolanie svalovej kontrakcie pomocou elektrického prúdu. Vo veterinárnej fyzioterapii a rehabilitácii sa NMES používa ako prevencia atrofie svalstva u pacientov po ortopedických operáciách, ale tiež u pacientov s deficitom periférnych nervov.
Úbytok svalovej hmoty u pacientov v prvých týždňoch po operácií môže byť veľký, návrat do pôvodného stavu pritom môže trvať aj niekoľko mesiacov (napríklad po operácii predného skríženého väzu v kolene môže dôjsť ku strate až 1/3 svalovej hmoty štvorhlavého stehenného svalu, a rekonvalescencia môže trvať až 12 mesiacov). Pomocou NMES môžeme postup atrofie výrazne spomaliť.
Elektrické pole vytvorené stimulačnými elektródami depolarizuje bunkové membrány neurónov. Keď depolarizácia dosiahne maxima, prítokom sodíkových katiónov z extracelulárneho do intracelulárneho prostredia dochádza k vytvoreniu akčného potenciálu. Ten putuje k nervovosvalovej platničke, uvoľní sa acetylcholín a spôsobí kontrakciu svalových vlákien. Behom normálneho voľného pohybu sa ako prvé zapojujú malé motorické jednotky (typ I svalových vlákien), ktoré majú menšiu silu, ale sú viac odolné voči únave. Predpokladá sa, že pri elektricky stimulovanom pohybe sa ako prvé zapájajú veľké motorické jednotky (aktivujú sa už pri nižších hodnotách stimulácie).
NMES môžeme použiť na stimuláciu skupiny svalov, aj jednotlivých svalov (napr. pri deficite inervácie), pri remobilizácii dlhodobo imobilizovaných kĺbov a pri silovom a vytrvalostnom tréningu športových zvierat.
Elektroterapia prebieha vždy pod dohľadom veterinárneho lekára. Zvieratá ju všeobecne dobre prijímajú, a je bezbolestná.