Fyzioterapia
Fyzioterapia a športová medicína patria k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim veterinárskym odvetviam. Rehabilitácia sa pomaly ale isto stáva bežnou súčasťou pooperačnej starostlivosti o zvieracieho pacienta.
Fyzioterapia sa zaoberá prevenciou a liečbou porúch pohybového aparátu ortopedického, ako aj nervového pôvodu.
Terapeutické prístupy vo fyzioterapii vychádzajú zo znalostí anatómie, fyziológie, fyziky a biomechaniky pohybového aparátu zvieraťa. Zostavenie správneho terapeutického postupu je založené na odbornom stanovení diagnózy. WetPet veterinárne centrum funguje ako referenčné pracovisko, ktoré sa zaoberá výhradne fyzioterapiou. Terapie prebiehajú pod dohľadom našich veterinárnych lekárov, často v spolupráci s odborníkmi z iných veterinárnych oblastí, a tiež s ošetrujúcimi veterinárnymi lekármi, ktorí poskytujú Vášmu psíkovi/ mačičke starostlivosť.
Kvalita pohybu má značný vplyv na spokojný život Vášho zvieracieho kamaráta.
V praxi využívame nasledujúce terapeutické postupy:
Terapia teplom a chladom
Terapia teplom a chladom patrí medzi najstaršie druhy fyzikálnych postupov, používaných vo fyzioterapii a rehabilitácii. Teplo využívame napríklad u športových a pracovných psov v kombinácii s masážami, aby sme dosiahli maximálne zahriatie mäkkých tkanív pred plánovanou náročnou aktivitou. Teplo v kombinácii so strečingom pomáha znížiť napätie svalstva, uvoľňuje chronický svalový spazmus a zmierňuje bolesť.
Chlad pomáha pacientom s akútnym zranením, alebo aplikáciou okamžite po operačnom zákroku. Vtedy sa dostavujú pozitívne účinky ako úľava od bolesti a zmiernenie opuchu mäkkých tkanív.
Hydroterapia
Hydroterapia na liečbu využíva princípy základných fyzikálnych vlastností vody, ako napríklad schopnosť nadnášať, z dôvodu vyššej hustoty. Pohyb vo vode (chôdza po bežeckom páse umiestnenom pod vodou, alebo plávanie v bazéne) minimálne zaťažuje kĺby, pomáha k rozvoju svalstva a kardiovaskulárneho systému. To robí z hydroterapie ideálnu metódu ako pre pacientov s ortopedickou alebo neurologickou diagnózou, tak aj pre pacientov po operácii.
Hydroterapia je tiež vhodná na kondičné tréningy športových a pracovných psov, a pri liečbe obéznych pacientov.
Pasívna manuálna remobilizácia – Passive Range of Motion (PROM)
Manuálnu remobilizáciu kĺbov vykonávame u pacientov ihneď po operácii, aby sme predišli „stiahnutiu“ kĺbového púzdra a skráteniu okolitých svalov. Manuálne cvičenie (PROM) napomáha k pooperačnému obnoveniu fyziologického rozsahu pohybu jednotlivých kĺbov.
Aktívna remobilizácia – Active Range of Motion (ROM)
Aktívna remobilizácia je ďalším krokom rehabilitačného procesu. Najskôr ide o asistovanú remobilizáciu, kedy terapeut aktívne pomáha pacientovi hýbať končatinou pri cvičení na podvodnom alebo klasickom bežeckom páse. Tým sa snaží dopomôcť zvieraťu pohybovať s končatinou v súlade s fázou pohybu, alebo upravuje samotný postoj končatiny tak, aby bol v rámci možností, čo najviac podobný fyziologickému postoju.
Po asistovanej fáze nasleduje fáza aktívna, pacient cvičí sám, pod odborným dohľadom terapeuta. K cvičeniu využívame rôzne cvičebné pomôcky, ako sú fitlopty, balančné dosky, kavalety.
Strečing
Je ďalšou manuálnou metódou, ktorá je v spojení s aktívnou remobilizáciou využívaná na zvýšenie flexibility kĺbov a schopnosti svalov, šliach, a iných mäkkých tkanív v okolí kĺbov dostatočne sa naťahovať . Túto metódu využívame u zdravých zvierat, najčastejšie pri športových a pracovných psoch, pred alebo počas kondičného tréningu.
Masáže
Masáž je jednou z najstarších foriem terapie. Aplikáciou tlaku a sily na mäkké tkanivá pomáha terapeut zmierniť bolesť a znížiť napätie vo svaloch. Masáž podporuje hojenie tým, že zlepšuje cirkuláciu krvi a lymfy v masírovanej oblasti. Masáže sú tiež pre zvieracích pacientov veľmi príjemné, a rýchlo si ich obľúbia. Existujú rôzne druhy masážnych techník, ktoré sa líšia podľa účelu – iné techniky používame pri športových masážach, iné pri relaxačných.
Laserová terapia
Terapeutické lasery sú v súčasnej dobe celkovo jednou z najviac využívaných modalít vo fyzioterapii a rehabilitácii. Laserový lúč má schopnosť prenikať do hlbších vrstiev tkanív, pôsobí stimulačne na metabolizmus buniek. Laserová terapia má účinok analgetický (zmierňuje bolesť), protizápalový a napomáha urýchľovaniu hojenia rán. Je nenahraditeľnou terapeutickou metódou pri liečbe neurologických pacientov.
Neuromuskulárna elektrická stimulácia – NEMS
Je bežne používanou metódou ako vo fyzioterapii a rehabilitácii humánnej, tak aj veterinárnej. Po niektorých operáciách môžu pacienti v prvých týždňoch po zákroku stratiť až 1/3 svalovej hmoty z niektorých skupín svalov, a môže trvať až rok, než sa zviera úplne zotaví. Použitím NEMS sa stimulujú svaly tak, aby pracovali a predchádza sa tým väčšiemu úbytku svalovej hmoty. Ošetrenie je bezbolestné, pacient cíti maximálne mierne brnenie v mieste aplikácie.