Hydroterapia
Hydroterapia je vo veterinárnej fyzioterapii a rehabilitácii, rovnako ako aj v športovej medicíne, jednou z najefektívnejších a najviac cenených metód. Vďaka špecifickým fyzikálnym vlastnostiam vody umožňuje postupy, ako žiadny iný typ fyzikálnej terapie.
Voda a jej hlavné vlastnosti využívané pri fyzioterapii:
Relatívna hustota
Relatívna hustota je pomer medzi hmotnosťou objektu s určitým objemom a hmotnosti rovnakého objemu vody, a teda je závislá na zložení daného objektu. Aby sme správne pochopili akú úlohu zohráva relatívna hustota v hydroterapií, musíme si zaviesť ešte jeden fyzikálny pojem, a to je špecifická hmotnosť resp. hustota.
Špecifická hmotnosť vody je 1,0. Špecifická hmotnosť tukového tkaniva je 0,8, svalstva 1–1,5 v závislosti od typu svalov, a kosti majú hustotu 2,0.
Relatívna hustota a špecifická hmotnosť určujú ako sa bude teleso vo vode správať. Ak je pomer špecifickej hmotnosti predmetu ku špecifickej hmotnosti vody vyšší ako 1, bude mať objekt vo vode tendenciu potopiť sa. Pokiaľ je tento pomer rovný 1, teleso sa bude vo vode vznášať, a ak je nižší ako 1 potom bude plávať na hladine.
Špecifická hmotnosť svalov je vyššia, preto sa dobre osvalené zvieratá ponárajú rýchlejšie ako tie, ktoré sú obézne.
Vztlak
Na objekt ponorený vo vode pôsobia dve sily – gravitačná (smerom dole) a vztlaková (smerom hore, pričom nadľahčuje teleso). Rozlišujeme dva typy vztlaku – hydrostatický a hydrodynamický. Hydrostatický je z hľadiska hydroterapie dôležitejší a vzniká ako dôsledok tiažovej sily, pričom narastá s hĺbkou ponoru.
Pojem vztlak úzko súvisí s Archimedovým zákonom, ktorý nám hovorí, že teleso ponorené do kvapaliny je nadľahčované silou, ktorá sa rovná hmotnosti kvapaliny vytlačenej týmto telesom. Množstvo vody, ktorá je telesom vytlačená, závisí od hustoty objektu (časť alebo celé telo) v porovnaní k relatívnej hustote vody (1,0). Vztlakové sily pôsobia priamo a prechádzajú centrálnym bodom, ktorú je ťažiskom vztlakovej sily. To kde sa centrálny bod nachádza, závisí okrem iného od percentuálneho zastúpenia tuku v tele a jeho rozmiestnenia. Problém nastáva, pokiaľ sa ťažisko vztlakových síl vo vertikálnej rovine nezhoduje s ťažiskom tiažových síl, kedy dochádza ku strate rovnováhy a k rotácii telesa.
Vztlakové sily sú dôležité pri rehabilitácii oslabených svalov a bolestivých kĺbov. Vďaka tomu môže pacient cvičiť v stojacej polohe, pričom minimálne zaťažuje kĺby, čím sa samozrejme znižuje aj ich bolestivosť. V praxi to znamená, že čím viac je telo psa ponorené vo vode, tým menšiu telesnú váhu nesú kĺby.
Hydrostatický tlak
Pascalov zákon hovorí, že tlak kvapaliny na ponorené teleso je v rovnakej hĺbke vždy totožný, a je priamo úmerný rastúcej hĺbke a hustote kvapaliny. Takže čím hlbšie je telo alebo jeho časť ponorená, tým väčšiemu tlaku je vystavené. To je jedným z mechanizmov, ktorý napomáha odpuchnutiu kĺbov a končatín. Vďaka hydrostatickému tlaku je taktiež znížená citlivosť receptorov pre bolesť, ktoré sú uložené v koži a dochádza tak k zníženiu pocitu bolesti.
Viskozita a odpor
Viskozita je mierou trecieho odporu. Odpor, ktorému telo čelí v prúde vody je omnoho väčší ako v prúde vzduchu, a preto je pohyb vo vode náročnejší. Svaly vo vode musia viac pracovať a vyvinúť väčšiu silu, čo súvisí tiež so zvýšenou prácou kardiovaskulárneho systému.
Odpor vody ovplyvňuje receptory pre vnímanie polohy tela v prostredí. Tento fakt spolu so vztlakom pozitívne ovplyvňuje koordináciu pacientov. Zvieratá, ktoré sa na súši pohybujú s problémami a cítia sa neisto, sú vo vode oveľa istejšie.
Priebeh hydroterapie
Hydroterapia prebieha vždy pod dohľadom veterinárneho lekára alebo iného školeného pracovníka, a to buď v bazéne, alebo na podvodnom bežeckom páse.
Obe metódy sú prospešné, avšak pohyb na podvodnom páse sa javí ako lepšia metóda. Pri plávaní sa totiž do pohybu zapájajú iné svalové skupiny a mechanika pohybu je výrazne odlišná od bežného pohybu zvieraťa. Plávanie naviac vo výrazne vyššej miere zaťažuje kardiovaskulárny systém, a preto je viac odporúčané predovšetkým pre kondičné tréningy športových a pracovných psov.
V súčasnej dobe je na trhu veľa typov podvodných bežeckých pásov, ktoré sa líšia svojou konštrukciou ale fungujú na rovnakom princípe.
Každé zariadenie sa skladá z presklenej nádrže, ktorá umožňuje fyzioterapeutovi posúdiť pohyb zvieraťa vo vode zo všetkých strán. Dôležitou súčasťou každého hydroterapeutického zariadenia je riadiaca jednotka, vďaka ktorej sa dá regulovať teplota vody (ideálne 26–28°C), rýchlosť pohybu a sklon bežeckého pásu, a tiež výšku vodného stĺpca. Rôzne „vane“ sa predovšetkým líšia v konštrukcii bežeckého pásu. Ten je buď umiestnený na dne nádrže a výšku vodného stĺpca kontrolujeme pripúšťaním vody, alebo je naopak v nádrži stále rovnaké množstvo vody, a hĺbku ponoru regulujeme zdvíhaním pásu. V prvom prípade pacient štandardne vstupuje do „vane“ zo strany, čo uľahčuje manipuláciu a je bezpečnejšie ako pre pacienta tak aj pre terapeuta). V prípade druhého typu sa pacient umiestňuje do „vane“ zhora.
Podvodný bežecký pás je zväčša vybavený aj bezpečnostným systémom, ktorý zaisťuje lepšiu stabilitu zvierat, ktoré majú výrazné problémy s pohybom.
Voda v nádrži prechádza systémom filtrov, ktoré zachytávajú hrubé nečistoty, a potom je dezinfikovaná buď pomocou UV lámp, alebo pridávaním prípravkov s obsahom brómu, pripadne čistým brómom. Bróm má výborné baktericídne účinky, a je veľmi dobre znášaný aj extrémne citlivými psami.
Prvých niekoľko hydroterapeutických sedení sa sústredí hlavne na privykanie pacienta na celé zariadenie, pohyb s pásom a na vodu. Aby bolo zviera podľa svojich možností pokojné a spolupracovalo aj v ďalšom priebehu terapie, netreba túto fázu podceňovať. S ohľadom na zdravotný stav zvieraťa sa postupuje podľa platných terapeutických protokolov, vypracovaných pre konkrétny zdravotný stav pacienta, pomaly predlžujeme pobyt vo vode, rýchlosť pohybu a prípadne pridávame rehabilitačné pomôcky.
Hydroterapia je vhodná pre zvieratá:
- S osteoartritídou
- S dyspláziou lakťového alebo bedrového kĺbu
- S kontraktúrami svalov, svalovou slabosťou
- S neurologickými deficitmi
- Po operáciách pohybového aparátu
- Obéznych pacientov, ako hlavné kondičné cvičenie
- V športovom alebo pracovnom tréningu
Hydroterapia:
- Zlepšuje stav kardiovaskulárneho systému, podporuje lymfatickú drenáž
- Zvyšuje ohybnosť kĺbov
- Znižuje bolestivosť
- Zlepšuje psychický stav zvieraťa