Laserová terapia
LASER (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation)
Koncept použitia svetla na terapeutické účely (fototerapia) vychádza z presvedčenia, že slnko a ďalšie zdroje svetla (UV žiarenia, Infračervené žiarenie) majú terapeutické účinky.
V súčasnej dobe sa v medicíne používa niekoľko typov laserov. V chirurgii sú to vysokoenergetické lasery, ktoré majú schopnosť termicky (tepelne) ničiť tkanivá a bunky. Vo fyzioterapii a rehabilitácii sa zasa používajú hlavne LLLT lasery, ktoré patria medzi tzv. studené lasery a majú len minimálny termický účinok na tkanivá a bunky. Poslednou skupinou sú terapeutické lasery, ktoré sú podľa generovanej energie akýmsi medzistupňom medzi lasermi chirurgickými a studenými.
Lasery používané v rehabilitácii pomáhajú modulovať (upravovať) funkcie buniek. Tento proces je známy pod pojmom „fotostimulácia“. Fotostimulácia je netermálna interakcia monochromatického žiarenia s cieľovým tkanivom, kde sú absorbované chromofory. Chromofor je časť molekuly, ktorá má schopnosť absorbovať elektromagnetické žiarenie určitej vlnovej dĺžky. Chromoforom môže byť voda, hemoglobín, melanín, cytochróm C v mitochondriách buniek, nukleové kyseliny a iné.
Vlastnosti laseru
Svetlo je druhom elektromagnetického vlnenia. Bežné svetelné zdroje vyžarujú elektromagnetické vlnenie, ktoré je viditeľné ľudským okom. Hlavným rozdielom medzi „bežným“ zdrojom svetla a svetlom laserovým je fakt, že laserové svetlo je monochromatické (má jednu vlnovú dĺžku a farbu), koherentné (fotóny putujú ku tkanivu v rovnakej fáze a tom istom smere) a je málo divergentné (tzn. so zväčšujúcou sa vzdialenosťou lúča od zdroja nedochádza k jeho rozbiehaniu). Použitie monochromatického svetla dovoľuje zamierenie lúča svetla na chromofóry, ktoré reagujú na dopad svetla o špecifickej vlnovej dĺžke. Koherencia a malá divergencia prúdu fotónov zasa zaisťuje presné zacielenie fotónov a to i na malú plochu tkaniva.
Laserový prístroj emituje elektromagnetické žiarenie vo forme prúdu fotónov. Proces svetelnej emisie začína aktiváciou elektrónov v laserovej jednotke. Elektrónom je dodaná energia a dostávajú sa tak do excitovaného stavu. Excitovaný stav nie je pre elektróny stabilný, preto za určitý čas „padnú“ na základnú úroveň, pričom dôjde k emisii fotónu. Niektoré fotóny sú pohltené komorou prístroja, avšak väčšina spustí excitáciu ďalších elektrónov a dochádza tak k excitačnej reťazovej reakcii. Prúd fotónov následne putuje do komory, potom je vyslaný k cieľovému tkanivu.
Laserový lúč pôsobí na tkanivo rôznymi spôsobmi. Časť fotónov môže byť odrazená od pokožky, a nemá tak žiadny účinok na cieľové tkanivo (preto by mal byť lúč zameraný na postihnutú oblasť pod pravým uhlom), časť fotónov môže byť rozptýlená v tkanive (tým je čiastočne pohltená ich energia, čo má vplyv na vlnovú dĺžku), alebo môžu prejsť celou hrúbkou tkaniva bez toho, aby ho nejako ovplyvnili (vo fyzioterapii a rehabilitácii táto vlastnosť elektrónov nie je podstatná, tkanivá bývajú väčšinou dostatočne hrubé, takže sú fotóny pohltené).
Najväčší účinok na tkanivo majú fotóny absorbované chromofórmy. Každé tkanivo obsahuje rôzny pomer chromofórov a miera absorbcie je závislá na vlnovej dĺžke lúča (napr. UV svetlo 100–400 nm je absorbované primárne melanínom, proteínmi a nukleovými kyselinami, viditeľné svetlo 400–760 nm – melanínom, hemoglobínom, myoglobínom, infračervené svetlo 760‑1400 nm – vodou). Optimálna vlnová dĺžka pre laserovú terapiu bola na základe týchto poznatkov stanovená v rozmedzí 600‑1200 nm. Terapeutický účinok laseru závisí tiež od času, ako dlho na tkanivo pôsobíme.
Biologický efekt laserovej stimulácie:
Fototermický účinok – predovšetkým pri chirurgických laseroch
Fotomechanický efekt – v rehabilitácii nemá využitie, používa sa napríklad pri odstraňovaní tetovania
Fotochemický efekt – chromofóry, ktoré sú súčasťou bunkových organel pohlcujú fotóny, čo má vplyv na funkciu bunky, metabolizmus ATP a dýchacieho reťazca bunky. Energia fotónov spúšťa kaskádu biochemických reakcií, ktoré majú za následok:
Analgézia – útlm bolesti:
- Zvýšená produkcia β endorfínov
- Zvýšená produkcia NO
- Znížená produkcia bradykinínu
- Normalizácia iontových kanálov
- Blokovanie depolarizácie C vlákien aferentných nervov
- Zvýšenie nervového akčného potenciálu a vylučovanie acetylcholínu
Redukciu zápalového procesu:
- Stabilizácia bunkových membrán
- Zvýšená syntéza ATP
- Vazodilatácia
- Urýchľuje činnosť leukocytov
- Zvýšená syntéza prostaglandínov
- Zvýšená aktivita superoxiddismutázy
Urýchlenie hojenia rán:
- Zvýšená infiltrácia leukocytov
- Zvýšenie aktivity makrofágov
- Zvýšená vazodilatácia a vaskularizácia
- Zvýšená epitelizácia a proliferácia fibroblastov
- Zvýšená produkcia rastového faktora
Klinické výskumy preukázali pozitívny vplyv laserovej terapie na:
- Muskuloskeletálne poruchy
- Degeneratívne ochorenia pohybového aparátu (dysplázia bedrového a lakťového kĺbu, osteoartritídy)
- Degeneratívne ochorenia nervového systému
- Paralýza nervov
- Pooperačný manažment bolesti
Využitie vo veterinárnej medicíne sa však neobmedzuje len na oblasť chirurgie, ortopédie, fyzioterapie a rehabilitácie. Výskumy dokázali prínos laserovej terapie taktiež pri liečbe chronických otitíd (zápal ucha), dermatitíd, cystitíd a ďalších.