Magnetoterapia
Terapia nízkofrekvenčným pulzným elektromagnetickým poľom má podobné indikácie ako terapia laserovým žiarením.
Najčastejšou indikáciou na terapiu magnetickým poľom sú ortopedické problémy. Pokiaľ ide o zlomeniny, magnetoterapia dokáže pozitívne ovplyvniť hojenie každého typu poškodenia, či už to sú jednoduché fraktúry bez posunu, komplikovanejšie zlomeniny vyžadujúce chirurgický zákrok, otvorené fraktúry, aj s prítomnosťou infekcie. Kovové implantáty, resp. fixátory kostí tiež nepredstavujú problém pri využití magnetoterapie. Ďalšími ortopedickými indikáciami pre magnetoterapiu sú dysplázie lakťových a bedrových kĺbov, artritídy, artrózy, dyslokácie kĺbov, a iné. Ďalšou oblasťou, kde magnetoterapia nachádza svoje uplatnenie sú rôzne kožné ochorenia, ako sú kontaktné dermatitídy, prípadne dermatitídy vyvolané alergickými reakciami. Taktiež pomáha pri rozličných ekzémoch, avšak pokiaľ ide o kožný problém vyvolaný plesňami, je magnetoterapia prísne kontraindikovaná.
U plemien psov s dlhou chrbticou ako sú napr. basety a jazvečíky dochádza často ku rôznym chondropátiám chrbtice. Pri týchto stavoch sú pacienti bolestivý, ťažko vstávajú, majú problém s pohybom, zväčša s panvovými končatinami. V praxi sa magnetoterapia v takýchto prípadoch veľmi osvedčila ako metóda prevencie aj terapie chondropátii chrbtice.
Účinky magnetoterapie sa dajú zhrnúť do 6 hlavných liečebných skupín:
1. Ovplyvnenie látkovej výmeny – pulzné magnetické pole prestupuje rovnomerne exponovaným tkanivom (každou bunkou) a indikuje v ňom slabé elektrické prúdy. Takto dochádza ku zmenám povrchových potenciálov buniek, zmenám priepustnosti bunkových membrán, k zvýšeniu prekrvenia, okysličenia, zásobovania živinami a lepšiemu odvádzaniu splodín metabolizmu z exponovaných tkanív, čo je základný predpoklad každého hojaceho procesu. Intenzívnejšia látková výmena, odvod a detoxikácia splodín je začiatkom všetkých regeneračných pochodov.
2. Zlepšenie prekrvenia – vazodilatačný účinok – pulzné magnetické pole ovplyvňuje polarizáciu červených krviniek kladným nábojom. Krv, ktorá prešla vytvoreným magnetickým poľom vykazuje lepšiu schopnosť viazať kyslík. Polarizácia krviniek ovplyvňuje svalový tonus ciev, tepien a vlásočníc, dochádza k ich rozšíreniu (vazodilatácii) a tým k dokonalému zásobovaniu tkanív okysličenou krvou a živinami, zároveň je zvýšený aj odvod toxických látok mimo bunky. Pulzné magnetické pole priaznivo ovplyvňuje plasticitu krviniek. Pružnejšie krvinky sa lepšie prispôsobujú prekážkam v cievnom riečišti. Vplyvom magnetického poľa sa zároveň znižuje riziko tvorby krvných zrazenín (trombov). To všetko má vplyv aj na harmonizáciu srdcovej činnosti, krvného obehu a tlaku.
3. Myorelaxačný účinok – pôsobením pulzného magnetického poľa sa urýchľuje odplavovanie kyslých metabolitov spôsobujúcich bolestivé dráždenie vo svaloch a v miestach chronického zápalu. Tým sa tlmí bolesť a povoľujú bolestivé svalové kontraktúry. Bolo taktiež dokázané výrazné spomalenie nervového vedenia na končatinách športovcov, tento dej sa rovnako podieľa na myorelaxácií.
4. Urýchlenie hojenia – pulzné magnetické pole výrazne urýchľuje hojenie, aktivuje tvorbu nových tkanív (rýchla stavba kostí a zvápnenie) a vedie k zvýšenej citlivosti na parathormón. Pod vplyvom magnetického poľa stúpa hladina proteoglykánov v chrupavke až o 22%, čo umožňuje lepšie hojenie a regeneráciu chrupavky. Urýchlenie hojenia bolo dokázané nie len pri kostiach, ale rovnako aj u mäkkých tkanív, zároveň pozitívne ovplyvňuje zápaly či už sterilné ako aj mikrobiálne.
5. Protibolestivý účinok (analgetický) – pulzné magnetické pole vďaka indukcii podmieňuje vznik prúdov v nervových vláknach, ktoré spôsobujú blokovanie prechodu bolestivých pocitov z miesta bolesti cez miechu do mozgových centier, čoho dôsledkom je nakoniec potlačenie bolesti. Zvýšené vyplavovanie endorfínu a regulácia presunu kalciových iónov cez bunkovú membránu sa taktiež podieľajú na vazodilatácii a analgézii. Po aplikácii pulzného magnetického poľa bola tiež dokázaná zvýšená aktivita laktát-dehydrogenázy v exponovanom svalstve (podmieňuje odbúravanie kyseliny mliečnej, ktorá provokuje nervové receptory a spôsobuje svalovú bolesť).
6. Protiedémový (protiopuchový) účinok – zrýchlenie látkovej výmeny po aplikácii pulzného magnetického poľa umožňuje rýchlejšie vstrebávanie opuchu a v danej oblasti dochádza zároveň k výraznému protizápalovému a analgetickému pôsobeniu.
Kontraindikácie:
- Gravidita
- Elektronické implantáty (kardiostimulátor)
- Akútne krvácanie (neošetrené rany, ruja,..)
- Hyperfunkcia štítnej žľazy a nadobličiek
- Ochorenie hypotalamu a hypofýzy
- Aktívna fáza tuberkulózy
- Nádorové ochorenia
- Ťažké plesňové ochorenia
- Akútne vírusové ochorenia
- Záchvatové neurologické ochorenia ako napríklad epilepsia