Mobilizačné cvičenie a strečing
Mobilizačné cvičenie a strečing sú manuálne metódy, ktoré sú veľmi dôležité pri rehabilitácii pacienta po akútnom úraze alebo operácii, ale aj pri pacientoch s chronickými problémami.
Cvičenie zlepšuje mobilitu kĺbu, zabraňuje vzniku adhézií medzi mäkkým tkanivom a kosťou, a zabraňuje tiež vzniku periartikulárnej fibrózy. Strečing výkonom aktivity u športových a pracovných psov minimalizuje riziko vzniku závažnejšieho zranenia.
Rozsah pohybu – ROM (Range Of Motion)
Je to plný rozsah pohybu, ktorý daný kĺb dokáže prirodzene vykonať. Mobilita kĺbu je ovplyvnená viacerými faktormi, medzi najvýznamnejšie patrí flexibilita okolitých mäkkých tkanív a priestrannosť kĺbového púzdra. Rozsah pohybu meriame goniometrom, fyziologický rozsah pohybu jednotlivých kĺbov je daný taktiež typom stavby tela zvieraťa a jeho veľkosťou, vekom atď…
Pri svaloch posudzujeme funkčný posun svalu, čo je vzdialenosť, o ktorú sa sval skráti po predošlom maximálnom natiahnutí. Funkčný posune svalu sa zmenšuje, pokiaľ sa sval kríži s kĺbom. Niektoré svaly (m. biceps brachii, rectus femoris) križujú dva kĺby a preto sú viac náchylné na poškodenie (kontraktúry a iné).
Pasívne mobilizačné cvičenie (PROM)
Je to pohyb kĺbu, pri ktorom asistuje terapeut, ktorý kĺbom pohybje, a teda nedochádza ku kontrakcii príslušných svalov. Keď je tento typ mobilizačného cvičenia aplikovaný ihneď po operácii, znižuje sa bolestivosť kĺbu, napomáha následnej rehabilitácii a urýchľuje návrat kĺbu do pôvodného stavu (pokiaľ je to možné). Ďalej slúži ako prevencia kontraktúr svalov a mäkkých tkanív v okolí kĺbu, zlepšuje pohyb medzi jednotlivými typmi tkanív a v neposlednom rade v kĺbe podporuje produkciu synoviálnej tekutiny a teda výživu chrupavky.
U neurologických pacientov, ktorý nie sú schopní samostatne chodiť, pasívne mobilizačné cvičenie mierne zlepšuje stupeň atrofie (oslabenia) svalov.
Aktívne asistované mobilizačné cvičenie
Nasleduje spravidla po pasívnych cvičeniach u pacientov po operáciách. Pacient sám aktívne cvičí za asistencie terapeuta.
Tento typ mobilizačných cvičení je vhodný taktiež pre neurologických pacientov s oslabeným svalstvom.
Aktívne mobilizačné cvičenie
Ide o pohyb kĺbu zabezpečený aktívnou svalovou kontrakciou. Príkladom takýchto cvičení je napríklad chôdza vo vode, vo vysokej tráve, v snehu, chôdza do schodov, prekračovanie kavalet a iné.
Strečing
Strečingové techniky doplňujú techniky mobilizačné. Ide o pohyb, ktorý mierne presahuje rozsah prirodzeného pohybu daného kĺbu. Strečing používame na zlepšenie flexibility kĺbov a rozažiteľnosti mäkkých tkanív, ktoré obklopujú daný kĺb.