Termoterapia
Pri termoterapii sa na dosiahnutie žiadaného terapeutického efektu využíva zmena teploty tkanív v liečenej oblasti. Zahŕňame sem zvyšovanie ako aj znižovanie teploty, v závislosti od konkrétneho problému pacienta. Vo všeobecnosti sa teplo alebo chlad aplikuje pri terapii zranení so špecifickými cieľmi ako sú úľava od bolesti, podpora fyziologických liečivých procesov tkanív, ovplyvňovanie elasticity spojivových tkanív ako svaly, šľachy, väzy a kĺbové lôžka.
Terapia teplom
Patrí k najstarším terapeutickým metódam, a nachádza uplatnenie v rôznych oblastiach. Povrchovo aplikované teplo preniká tkanivom do hĺbky 2cm, žiarením sa môže dostávať až do hĺbky 5cm. Hoci koža na povrchu sa môže zohriať aj o viac ako 10°C, no tkanivá v hĺbke 1cm sa zohrejú o menej ako 3°C a tkanivá v hĺbke 2cm už len o menej ako 1°C.
Zvýšenie teploty o:
0–1°C – mierny efekt – subakútne zranenia
1–2°C – stredný efekt – chronické zápaly a bolesti, akupresúrne body
2–4°C – výrazný efekt – vplyv na krvný obeh, strečing chronicky stuhnutých svalov a kĺbov
Účinky tepla:
- Zvýšenie cirkulácie krvi a rozšírenie ciev (vazodilatácia)
- Úľava od bolesti
- Zvýšenie flexibility mäkkých tkanív
- Uvoľnenie svalových kŕčov
Vazodilatácia spôsobuje zvýšenie prietoku krvi a lymfy v danej oblasti, čo podporuje reabsorbciu edémov. Tým dochádza k odstraňovaniu tkanivových metabolitov a zlepšeniu okysličovania a metabolickej aktivity v tkanivách. Metabolická aktivita sa zvyšuje dvoj- až trojnásobne pri každých 10°C o ktoré sa zvýši teplota. Takto zvýšená aktivita bola potvrdená v tkanivách s teplotou 39–43°C, pričom k zvyšovaniu dochádza až do teploty 45°C. Pri vyšších teplotách už dochádza k denaturácii proteínov tvoriacich enzýmy, takže ich metabolická aktivita začína klesať. Preto si treba pri aplikácii dávať pozor na prehrievanie, taktiež pri použití terapie teplom u pacienta s akútnym zápalom a opuchom sa práve v dôsledku vazodilatácie stav zhoršuje a preto je táto metóda kontraidikovaná.
Existuje viacero teórií prečo dochádza aplikáciou tepla k úľave od bolesti, avšak stále sa nevie, na akých princípoch presne tento proces funguje. Jednou z nich je teória brány. Táto teória naznačuje, že vnímanie bolesti nie je priamy výsledok aktivácie receptorov, ale je výsledkom spolupráce rôznych neurónov – bolesť prenášajúcich aj neprenášajúcich. Aktivácia nervov, ktoré neprenášajú bolestivé vzruchy ruší signalizáciu bolesti prenášanú ostatnými nervovými vláknami. Nakoľko tieto podnety vyhodnocuje rovnaká časť mozgu, signalizácia pocitu zvýšenej teploty v danej oblasti vyplňuje veľkú časť potenciálu, ktorým by bola vyhodnotená bolesť.
Zvýšenie teploty tkaniva má taktiež vplyv na flexibilitu mäkkých tkanív. Keď sa tieto nahrievajú pred strečingom, znižuje sa sila, ktorú treba aplikovať na dostatočné natiahnutie žiadanej oblasti, tak isto sa zvyšuje čas, kedy tkanivá zostávajú uvoľnené a natiahnuté aj po strečingu. Napríklad pri kolagénnych tkanivách ako sú šľachy a väzy, sa aplikáciou tepla pred naťahovaním dosiahne, že väčšia časť dosiahnutého natiahnutia pri strečingu zostáva aj po vychladnutí danej oblasti. Ak však pred strečingom neaplikujeme teplo, dochádza za použitia zvýšenej sily často k natiahnutiu, ktoré hneď po uvoľnení sily mizne. Preto je vhodné využívať nahrievanie kĺbov so zníženým rozsahom pohybu pred tým ako sa začne s ich rehabilitačným cvičením. Pritom je dôležité, aby strečing prebiehal už počas zohrievania, alebo bezprostredne po nahriatí postihnutých oblastí, inak sa efekt vytráca.
Uvoľnenie svalových kŕčov je výsledkom zmiernenia ischémie spôsobenej chronickým stuhnutím svalu, a zvýšením priepustnosti ciev.
Metódy aplikácie tepla:
- Kondukcia (vyhrievacie balíčky, parafín, hydroterapia)
teplo sa dostáva do tela priamym kontaktom medzi telesami s rozdielnymi teplotami - Konvekcia (hydroterapia, teplota vzduchu)
predstavuje ohrievanie pomocou teplého vzduchu alebo tekutiny, čiže využitie fénovania alebo teplej vody - Radiácia (UV lampy a infračervené žiarenie)
výmena elektromagnetickej energie medzi zdrojom a telom, kedy dochádza k ohrievaniu tkanív zvýšením kinetickej energie jednotlivých častíc, z ktorých sa skladajú
Spôsoby aplikácie
Najjednoduchším a najčastejšie využívaným spôsobom aplikácie tepla sú vyhrievacie balíčky, ktorých fungovanie je na princípe kondukcie, teda prikladaním na postihnuté miesto sa priamo zvyšuje teplota v danej oblasti. Účinok zohrievania balíčkom preniká do hĺbky 1,5cm, jedná sa o celkom bezpečnú metódu, nakoľko samotné balíčky pomaly chladnú, takže je len minimálne riziko, aby došlo k popáleniu. Treba si však dávať pozor pri aplikovaní, aby neboli príliš horúce, najideálnejšie je balíček obaliť nejakou tkaninou a tak ho prikladať na postihnuté miesto.
Ďalším spôsobom je využitie teplej vody. Tá sa môže aplikovať lokálne len na postihnuté miesto napr. vo forme nahrievaných mokrých uterákov, alebo sa aplikuje celkovo v podobe kúpeľa. Pri kúpeli je veľmi dôležité dávať pozor na teplotu vody, ktorá by mala byť optimálne v rozmedzí 27–35°C. Pri vyšších teplotách môže rýchlo dôjsť k prehriatiu pacienta, nakoľko je aplikácia na veľkú plochu tela, v porovnaní s lokálnymi spôsobmi aplikácie.
Infračervené lampy emitujú elektromagnetické žiarenie, ktoré produkuje teplo pri absorbovaní tkanivom. Miera prijatého tepla závisí od vlnovej dĺžky žiarenia, vzdialenosti žiariaceho telesa od tkaniva a koeficientu absorbcie tkaniva. Vzdialenosť od postihnutej oblasti by mala byť približne 30–40 cm. Aby si terapeut overil, či nie je teplota privysoká, mal by na pár minút položiť ruku pod lampu do žiadanej vzdialenosti. Nakoľko sa však vyžaduje aby pes zostával nehybne ležať počas doby terapie, nie je tak dobre využiteľná ako iné metódy zohrievania.
Kontraindikácie
Aj keď terapia teplom je veľmi jednoduchá a bezpečná, sú stavy, kedy je nežiadúce aby pacient bol liečený touto metódou.
Týmito prípadmi sú:
- Systémové infekcie
- Zvýšená citlivosť na teplo
- Malígne lézie
- Gravídne suky
- Extrémna obezita
- Akútny zápal
Teriapia chladom
Najčastejšie je využívaná počas akútnej fázy zranení na zmiernenie následkov poranenia tkanív. Taktiež sa používa po cvičení v rámci rehabilitácie, na minimalizovanie nepriaznivých sekundárnych zápalových odpovedí organizmu.
Najdôležitejšie fyziologické účinky chladu:
- Vazokonstrikcia
- Zníženie prietoku krvi
- Redukcia enzýmami sprostredkovaného poškodenia tkanív
- Úľava od bolesti
Znížením lokálneho prietoku krvi sa obmedzuje tvorba edému v postihnutom mieste v krátkom čase po poranení. Ochladením tkaniva sa zníži metabolická aktivita tkaniva, vazokonstrikcia spôsobí zníženie prietoku krvi a lymfy v danom mieste, a zamedzí sa akútnym zápalovým procesom. To pomáha znížiť enzymatické účinky zápalu, taktiež sa zníži uvoľňovanie histamínu, čím sa redukuje poškodenie tkaniva. Vazokonstrikcia tiež pomáha znížiť bolesť, nakoľko nedochádza k opuchu a tvorbe edému, ktoré by tlačili a stimulovali receptory bolesti v tkanivách. Chlad môže byť tiež použitý pri chronických bolestivých stavoch ako napr. artritída. V takomto prípade sa využíva schopnosť chladu znížiť bolestivosť a opúchanie kĺbov, ako aj kolagenolýzu, zápal synovie a poškodzovanie kĺbu.
Metódy účinku chladu:
- Kondukcia (chladivé balíčky, ľadová masáž, mrazené uteráky)
- Konvekcia (hydroterapia)
- Evaporácia/odparovanie (chladiace spreje)
Terapia chladom je prevažne povrchová metóda, avšak ochladenie v tkanivách bolo zaznamenané do hĺbky 4cm. Hĺbka závisí od množstva tukového tkaniva, lokálneho prietoku krvi a použitej metódy. Pri plošnej aplikácií (studená voda) môžeme zaznamenať zníženie dychovej frekvencie, generalizovanú vazokonstrikciu, zvýšený tonus svalov, sprevádzaný trasením. Na základe toho je vhodné použiť terapiu chladom u pacientov s ochabnutými svalmi na dočasné zvýšenie svalových kontrakcii.
Spôsoby aplikácie
Chladivé alebo ľadové balíčky sú najčastejším spôsobom aplikácie v terapii a rehabilitácii psov. Ide o lokálnu aplikáciu chladu, s najlepším účinkom v distálnej časti končatín, nakoľko tu kĺby nie sú obalené veľkým množstvom tkaniva. S pohľadu bezpečnosti pacienta je dobré ľadové balíčky neprikladať priamo na kožu, ale ich predtým zabaliť do uteráka alebo iného vhodného materiálu. Pre lepší prenos chladu môže byť tento uterák mokrý. Tým sa predchádza riziku popálenia kože a tvorby omrzlín. Doba aplikácie ľadových obkladov by mala byť okolo 10min, kedy dochádza k efektívnemu ochladeniu a zároveň je nízke riziko tvorby omrzlín.
Na malé poranenia, alebo keď netreba ochladiť väčšiu časť tela, sa dá použiť aj ľadová masáž. Na väčšie oblasti sú vhodnejšie ľadové balíčky, ktoré sú efektívnejšie. Existujú tiež ďalšie spôsoby aplikácie ako sú kontrastné kúpele, cryospray, imerzné techniky, avšak tieto sa vo veterinárnej medicíne veľmi nevyužívajú.
Kontraindikácie
Terapeutický efekt terapie chladu sa objavuje pri teplotách 15–19°C, v závislosti od pôvodnej teploty tkaniva. Po pár minútach terapie sa treba presvedčiť, či nie je nadmerne začervenaná koža v mieste aplikácie, aby sme sa uistili, že je bezpečné v terapii pokračovať. Opatrne treba vykonávať aplikáciu v miestach nad:
- povrchovými nervami
- otvorenými ranami
- fraktúrami
Taktiež je využitie tejto terapie veľmi obmedzené u:
- pacienti so zníženou citlivosťou
- geriatrickí a juvenilní pacienti
- pacienti, ktorí už mali v daných oblastiach omrzliny
- gravidné suky