Dysplázia bedrového kĺbu
Dysplázia bedrového kĺbu (DBK) predstavuje stav, kedy dochádza k abnormálnemu vývoju kĺbu. Aj keď ide o dedičné ochorenie, jeho prejav ako aj miera poškodenia kĺbu vysoko závisia od vonkajších vplyvov. Veľkú úlohu zohráva aj veľkosť psa. DBK sa vyskytuje predovšetkým u stredne veľkých až gigantických plemien psov (napr. nemecký ovčiak, bernský salašnícky pes, slovenský čuvač, nemecká doga, rotweiller a iné).
Dôsledkom abnormálneho vývoja bedrového kĺbu je súbor zmien, ktoré spôsobujú, že kĺb je labilný a pri pohybe bolestivý. Medzi takéto zmeny patrí nesprávne utvorená hlavica stehennej kosti, plytké acetabulum (kĺbová jamka, do ktorej nasadá hlavica stehennej kosti), artróza a degeneratívne procesy v kĺbe (úbytok chrupavky, osteofyty, úlomky chrupavky,…)
Príznaky tohto ochorenia sú:
- krívanie na panvové končatiny rôzneho stupňa, nestabilita pri pohybe
- pohyb zo strany na stranu pri chôdzi, poskakovanie miesto poklusu (Bunny hopping)
- redukcia rozsahu pohybu v bedrovom kĺbe
- pes v kľude končatinu opiera o prsty (vytvára dojem, že je kratšia)
- rýchla únava a časté odpočívanie počas aktivity
- neochota vstať po záťaži alebo sa pes postaví s veľkou námahou a následné prvé kroky sú veľmi náročné
- v pokročilejších štádiách môže dochádzať aj k atrofii svalov
Diagnostika dysplázie bedrových kĺbov sa vykonáva roentgenologicky, posudzovaním oboch kĺbov (bilaterálne) . Výsledné hodnotenie je interpretované do päťstupňového (0–4) systému podľa Dr. Norbergera, ktorý je zaužívaný v Európe a je v súlade so smernicami FCI (Federation Cynoloquie International). Kĺby môžeme takto posudzovať u psov vo veku od 12 mesiacov, kedy je predpokladané ukončenie rastu a vývoja bedrových kĺbov. U veľkých a gigantických plemien psov môže k ukončeniu rastu dôjsť až vo veku 18–24 mesiacov, preto sa odporúča robiť kontrolné vyšetrenie ideálne vo veku 2–4 rokov.
Stupne dysplázie:
- Stupeň 0 (“A”) – bedrové kĺby bez dysplázie
- Stupeň 1 (“B”) – prechodný stupeň – uloženie hlavice stehnovej kosti v acetabule je normálne, kĺbová štrbina je nepatrne rozšírená, na spodnom okraji acetabula a hlavice sa nachádzajú malé tvarové zmeny
- Stupeň 2 (“C”) – slabý stupeň dysplázie – hlavica je nepatrne vykĺbená, má náznak kužeľovitého tvaru, širšia kĺbová štrbina,…
- Stupeň 3 (“D”) – stredný stupeň dysplázie – hlavica je čiastočne vykĺbená, vidieť tvarové zmeny – hlavica kužeľovitého tvaru, široká štrbina medzi acetabulom a hlavicou stehennej kosti. Kĺbové plochy nie sú hladké (tvorba kostných výrastkov).
- Stupeň 4 (“E”) – silný stupeň dysplázie – výrazné vykĺbenie, kĺbová jamka je takmer rovná, výrazné tvarové zmeny acetabula aj hlavice stehnovej kosti, výrazná tvorba osteofytov.
Keďže sa jedná o dedičné ochorenie, jedinci s týmto ochorením by sa nemali používať na ďalšie rozmnožovanie. Taktiež nie sú vhodní na vykonávanie policajnej alebo záchranárskej činnosti, prípadne na iné športové využitie (dogtreking, agility,…).
Terapia DBK a DLK
Terapia dysplázii zahŕňa v bežnej praxi chirurgickú intervenciu, manažment zápalu a bolesti kĺbov rôznymi prípravkami a v neposlednom rade aj aplikáciu rozličných chondroprotektív na lepšiu výživu chrupavky a jej ochranu pred degeneráciou. Samotné ochorenie sa pritom nedá vyliečiť, dajú sa však významne potlačiť príznaky, čím sa zlepší kvalita života pacientovi.
Ďalšou z možností ako dosiahnuť požadovaný efekt je fyzioterapia. Jej cieľom pri pacientoch s dyspláziou je predovšetkým znížiť bolestivosť poškodeného kĺbu, a zlepšiť jeho funkčnosť. Taktiež je potrebné zamedziť atrofií svalov postihnutej končatiny, resp. ju v čo najvyššej miere nasvaliť, aby sa kĺb prirodzene “fixoval” do kĺbovej jamky. Terapeutický plán v takomto prípade zahŕňa rôzne metódy a cvičenia. Od masáží na uvoľnenie stuhnutého svalstva, cez termoterapiu, prípadne terapiu žiarením na úľavu od bolesti až po rôzne pasívne a aktívne cvičenia, ktorými sa dosahuje zlepšenie celkového pohybu pacienta. Pasívne cviky sú ideálne na zvyšovanie rozsahu pohybu končatín. Aktívne cvičenia (balančné cviky, kavalety, hydroterapia…) podporujú svalstvo, ktoré napomáha udržiavať stabilitu kĺbu a tiež prispievajú k zlepšeniu rozsahu pohybu kĺbov. Vďaka fyzioterapií sa môže dosiahnuť zníženie potreby podávania liekov, v ideálnom prípade ich úplné vyradenie z terapie.