Dysplázia lakťového kĺbu
Rovnako ako pri DBK aj pri dysplázii lakťového kĺbu hovoríme o abnormálnom vývoji kĺbu, ktorý sa prejavuje vo forme štyroch základných chorobných procesov.
- Nespojený procesus anconeus
- Uvoľnený / fragmentovaný procesus coronoideus medialis
- Osteochondrosis dissecans mediálneho epikondylu
- Inkongruita lakťového kĺbu vyvolaná asynchrónnym rastom rádia a ulny.
Procesus anconeus (výbežok lakťovej kosti) je po narodení nepripojený k metafýze lakťovej kosti, a je čiastočne pohyblivý. Po piatich mesiacoch veku psa by sa malo vytvoriť kostné spojenie a mal by sa fixne pripojiť k lakťovej kosti. Ak sa tak nestane, a výbežok zostáva pohyblivý, začne spôsobovať erózie na kĺbovej chrupke, čo vedie k vytváraniu osteofytov. Procesus coronoideus medialis je výbežok lakťovej kosti, ktorý obopína hlavicu vretennej kosti z vnútornej strany. Počas vývoja sa môže uvoľniť a tak dráždiť periost a kĺbovú chrupku hlavice vretennej kosti, čím dochádza k vzniku osteofytov. Osteochodrosis dissecans je klinická forma osteochondrózy, pri ktorej dochádza k odlúčeniu kĺbovej chrupky. Tento úlomok následne kalcifikuje a dráždi kĺbovú chrupku. Inkongruita znamená nesúmernosť lakťového kĺbu, ktorá je spôsobená asymetriou rastu vretennej a lakťovej kosti. Dochádza k nej vtedy, keď jedna z týchto kostí zastaví svoj rast predčasne, zatiaľ čo druhá pokračuje v raste. Tým sa vytvára voľný priestor medzi epikondylmi ramennej kosti a hlavicou lakťovej kosti. Takto sa zvyšuje nestabilita lakťového kĺbu, čo vedie k rozvoju osteoartritických zmien. Rovnako ako pri dysplázii bedrového kĺbu aj DLK je dedičné ochorenie s výraznou mierou vplyvu vonkajšieho prostredia. Tu však bola zistená aj významná plemenná predispozícia. Hoci sa môže vyskytnúť ojedinele aj u iných plemien, nachádzame toto ochorenie prevažne u plemien: zlatý retriever, rottweiler, nemecký ovčiak a labradorský retriever. Príznaky tohto ochorenia sú:
- krívanie rôzneho stupňa na hrudníkové končatiny, nestabilita pri pohybe
- zníženie rozsahu pohybu lakťového kĺbu
- rýchla únava a časté odpočívanie počas aktivity
- namáhavé vstávanie a náročné prvé kroky po postavení sa
- atrofia svalov v neskorších štádiách
Diagnostika DLK prebieha rovnako ako pri DBK roentgenologicky vo veku od 12 mesiacov. Výsledok je interpretovaný podľa IEWG(International Elbow Working Group) a FCI v štvorstupňovej stupnici od 0 do 3, hlavne podľa výskytu osteofytov.
- Stupeň 0 (A) – bez dysplázie a bez osteofytov – kĺb je zdravý
- Stupeň 1 (B) – dysplázia prvého stupňa s osteofytmi veľkosti do 2 mm, môže byť prítomná sklerotizácia chrupavky, prípadne aj mierna inkongruita kĺbu.
- Stupeň 2 © – dysplázia druhého stupňa s osteofytmi veľkosti 2–5 mm.
- Stupeň 3 (D) – dysplázia tretieho stupňa s osteofytmi veľkosti nad 5 mm, alebo je prítomné ktorékoľvek z uvedených ochorení, prípadne bol na kĺbe už vykonaný korekčný chirurgický zákrok.
Terapia DLK a DBK Terapia dysplázii zahŕňa v bežnej praxi chirurgickú intervenciu, manažment zápalu a bolesti kĺbov rôznymi prípravkami a v neposlednom rade aj aplikáciu rozličných chondroprotektív na lepšiu výživu chrupavky a jej ochranu pred degeneráciou. Samotné ochorenie sa pritom nedá vyliečiť, dajú sa však významne potlačiť príznaky, čím sa zlepší kvalita života pacientovi. Ďalšou z možností ako dosiahnuť požadovaný efekt je fyzioterapia. Jej cieľom pri pacientoch s dyspláziou je predovšetkým obmedziť bolestivosť ochorenia, snažiť sa navrátiť fyziologický rozsah pohybu postihnutej končatiny, prípadne aspoň udržať aktuálny stav, a tiež aj zamedziť atrofii svalov, resp. zvýšiť osvalenie na končatinách. V rámci fyzioterapie sa pacientovi vypracuje terapeutický plán, ktorý zahŕňa rôzne postupy. Od masáží na uvoľnenie stuhnutého svalstva, cez termoterapiu, prípadne terapiu žiarením na úľavu od bolesti až po rôzne pasívne a aktívne cvičenia, ktorými sa dosahuje zlepšenie celkového pohybu pacienta. Pasívne cviky sú ideálne na zvyšovanie rozsahu pohybu končatín. Aktívne cvičenia (balančné cviky, kavalety, hydroterapia,…) podporujú svalstvo, ktoré napomáha udržiavať stabilitu kĺbu a tiež prispievajú k zlepšeniu rozsahu pohybu kĺbov. Vďaka fyzioterapeutickým cvičeniam sa môže dosiahnuť zníženie potreby liekov pre pacienta, v ideálnom prípade ich úplné vyradenie z terapie.