Companion Laser IV. Triedy
Koncept využitia svetla na tzv. fototerapiu vychádza z predpokladu, že slnečné svetlo, ako aj ostatné druhy svetla (UV, Infračervené svetlo), majú pozitívne terapeutické účinky pri liečbe niektorých ochorení. Bežné zdroje svetla, ktoré vyžarujú elektromagnetické vlnenie viditeľné ľudským okom, produkujú polychromatické svetlo, čo znamená že je zložené z viacerých vlnových dĺžok (viacerých farieb). Takéto svetlo má taktiež výraznú divergentnú vlastnosť, čo znamená, že dochádza k jeho rozptyľovaniu v priestore so zväčšujúcou sa vzdialenosťou od zdroja. Naproti tomu, laserové svetlo je zložené z jednej vlnovej dĺžky, a teda z jednej farby (v laserovej terapii sú využívané predovšetkým dĺžky od 600 do 1200 nm). Taktiež je málo divergentné, čiže nedochádza k jeho výraznému rozptýleniu s narastajúcou vzdialenosťou od zdroja. Na rozdiel od bežného svetla sú laserové lúče koherentné. To znamená, že sú synchronizované, a prebiehajú v rovnakej fáze. Tieto vlastnosti laserového svetla nám umožňujú mať pod kontrolou priebeh terapie – vystaviť účinku len želanú oblasť, určiť čas a množstvo svetla potrebné na dosiahnutie liečebného efektu.
Ako laserová terapia funguje?
Laserová terapia má fotochemický účinok. Jeden z hlavných mechanizmov účinku prebieha v mitochondriách – bunková organela pôsobiaca ako hlavný zdroj energie pre bunku. Efekt závisí od aplikácie správnej vlnovej dĺžky, množstva svetla a času, ako dlho na danú bunku pôsobí (obyčajne 30–60 s). Primárny efekt nastane, keď je svetlo absorbované proteínom v mitochondriách, tzv. cytochróm c oxidáza. Keď je bunka v strese (celkové ochorenie, zranenie, staroba), mitochondria produkuje oxid dusnatý (NO). Ten kompetitívne vytláča kyslík z cytochróm c oxidázy, čo následne vedie k zníženiu produkcie ATP (Adenozín trifosfatáza – významná vnútrobunková molekula dodávajúca energiu), a spôsobuje oxidatívny stres. Oxidatívny stres potom vedie k zápalu a následne k smrti danej bunky. Laserovou terapiou sa podporuje rozpad NO, čo umožňuje spätnému naviazaniu kyslíka do cytochróm c oxidázy, zvýšenie množstva ATP a potlačenie oxidatívneho stresu. Vďaka tomu sa bunka môže vrátiť k svojej funkcii – regenerácia tkaniva, boj so zápalom, a iné.
Z čoho sa taký laser skladá?
Laser IV triedy sa skladá zo zdroja, ktorý produkuje svetlo o vlnových dĺžkach 980 nm a 810 nm. To je prenášané optickým káblom do hlavice, ktorá sústreďuje laserový lúč na želané miesto. Hlavice sú rôznych veľkostí a v závislosti od využitia sa delí na na kontaktné a bezkontaktné. Kontaktné hlavice sa nepoužívajú napríklad u pacientov s otvorenými ranami, alebo bezprostredne po operáciách.
Koniec optického kábla je vybavený vypínačom, čo umožňuje terapeutovi mať plne pod kontrolou zapínanie a vypínanie žiarenia, a teda znížiť riziko priameho ožiarenia neželaných častí, iných osôb alebo samého seba. To je dôležité hlavne v prípade očí, priame alebo aj nepriame ožiarenie očí môže spôsobiť poškodenie rohovky a/alebo sietnice, čo môže viesť až k oslepnutiu. Preto súčasťou výbavy sú aj bezpečnostné okuliare s potrebnými filtrami. Laser má samozrejme potrebnú chladiacu jednotku aby nedošlo k prehriatiu systému, a taktiež dotykový displej na jednoduché ovládanie.
Čo všetko môžeme pomocou laserovej terapie liečiť:
- Ochorenia brušnej dutiny
- Abscesy a tkanivové infekcie
- Zápaly perianálnych vačkov
- Hygróm lakťa
- Fraktúry
- Gingivitídy a periodontálne ochorenia
- „Lick“ granulóm
- Muskuloskeletálne akútne zranenia
- Osteoartritídy
- Otitídy – akútne a chronické
- Perianálne fistuly
- Pyotraumatické dermatitídy
- Rinitídy a sinusitídy
- Uhryznutia hadom
- Stomatitídy
- Ochorenia hrudnej dutiny
- Ochorenia močového aparátu
- Povrchové a hlboké rany