Hydroterapeutický podvodný bežecký pás
Terapeutický trenažér pre psy s podvodným bežeckým pásom predstavuje doplnkovú veterinárnu starostlivosť o pacientov s ortopedickými a neurologickými problémami. Vďaka vlastnostiam vody, ako je napríklad vztlak, ktorý spôsobuje mierne nadnášanie pacienta, je pohyb vo vode oveľa menej bolestivý ako pri normálnom cvičení. Tým sú pacienti motivovaní k pohybu aj napriek chorobe alebo zraneniu, ktoré ich obmedzujú. Celkovo má hydroterapia veľmi pozitívne účinky na kostru, neuromuskulárny, kardiovaskulárny a respiratórny systém. Okrem výhod vztlaku a rezistencie vody, podvodný bežecký pás podporuje prirodzenú chôdzu v porovnaní s plávaním a inými cvičeniami v bazéne. Výška hladiny vody sa môže upravovať podľa potrieb, čím sa mení vplyv vlastností vody na kĺby a celkovo sa dosahuje maximálna efektívnosť cvičenia.
Z čoho sa skladá hydroterapeutický trenažér?
Hydroterapeutický podvodný bežecký pás sa skladá zo 4 nepriepustných stien, ktoré sú spravidla presklené. To umožňuje terapeutovi priamo hodnotiť chôdzu pacienta aby v prípade potreby mohol upravovať niektoré aspekty cvičenia. Jedna zo stien je otvárateľná a uspôsobená na vstup a výstup pacienta. Aby sa zabránilo pošmyknutiu, pokrýva sa táto stena odnímateľnou protišmykovou podložkou pri vstupe alebo vychádzaní psa z trenažéra. Ďalej obsahuje nádrž na vodu, riadiacu jednotku, ohrievač vody, filtre na čistenie vody, a samozrejme bežecký pás.
Riadiacou jednotkou vieme regulovať predovšetkým výšku hladiny vody, teplotu vody a rýchlosť akou sa pohybuje bežecký pás. Takto vieme upravovať aj počas prebiehajúceho cvičenia všetky potrebné podmienky a prispôsobiť tak cvičenie aktuálnym potrebám pacienta.
Ako prebieha terapia?
Cvičenie prebieha tak, že po vstupe pacienta na podvodný bežecký pás sa nepriepustne uzavrie vstup a pomaly sa napúšťa voda do potrebnej výšky. Po napustení vody sa pozvoľne rozbieha bežecký pás až na požadovanú rýchlosť. Podľa potreby sa môže regulovať výška hladiny vody, rýchlosť pásu, jeho sklon, prípadne je možné zapojiť trysky na vytvorenie mierneho protiprúdu. Po dokončení cvičenia sa voda vypustí späť do nádrže, kde prechádza filtrami na zachytenie nečistôt. Pacient následne vyjde z trenažéra a je do sucha vyutieraný a vyfénovaný. Voda v nádrži je okrem toho, že prechádza viacerými filtrami, čistená aj chemicky, prípadne fyzikálne. Na to sa využívajú hlavne chlórové a brómové preparáty, UV žiarenie, alebo ich kombinácia. Tie majú výrazné antibakteriálne, antimykotické a antivirotické účinky, čím sa zabraňuje šíreniu hlavne kožných ochorení medzi jednotlivými pacientami podstupujúcimi hydroterapiu. Súčasťou výbavy podvodného bežeckého pásu je aj podporný systém pre pacientov s výraznými pohybovými problémami, ktorý zabezpečuje ich lepšiu stabilitu počas cvičenia.
Využitie hydroterapie:
- Predoperačné zlepšenie kondície
- Pooperačná rehabilitácia
- Ochorenia svalov a kostry (dysplázie, artritídy, paralýzy)
- Poranenia väzov, svalov, šliach, chrbtice
- Manažment obéznych pacientov
- Tréning na vytrvalosť a svalovú výdrž pre športové a pracovné psy